Толкованије наших бака и дека

Литерарно-лингвистичка секција: Толкованије наших бака и дека
Бачка Паланка, ОШ "Свети Сава", 2011.

Пред вама је књижица која је настала као продукт рада литерарно-лингвистичке секције у нашој школи. На прикупљању материјала за ову збирку учествовали су следеће ученице: Дуња Грубор, Кристина Ивеља, Александра Ковачевић, Тијана Лајић, Тијана Николашевић, Зорана Радаковић, Јована Савић. Све су то урадиле под будним оком њихове наставнице српског језика Мирјане Вјештица.

Шта су они то, заправо, радили? Посетили су баке и деке (не само рођене, него све до којих су могли да дођу) и сакупљали од њих старе, заборављене речи, рецепте за многа стара јела. Записивали су их и мало по мало, настаде и ова књига која се труди да отргне нашу народну традицију од заборава!

Речи су приказане азбучним редом, са објашњењима. Неке речи су чак поткрепљене фотографијама. Након интересантног речника, долазе на ред рецепти разних старих српских (или неких других са ових простора) јела. Трећи део књиге представља разне легенде о настанку појединих локалитета у Бачкој Паланци, али и шире-са простора одакле потичу наши говорници.

Задаци уз ову књугу намењени су групи, односно тиму од више ученика.

Направите електронску верзију речника у алату Лајв-бајндерс (http://www.livebinders.com/welcome/home). У коришћење овог веб-алата упутиће вас наставник.
  • Свака страница биће посвећена једном слову, а подстарнице речима.
  • На подстраницу пренећете реч и објашњење и слику коју нађете или сами направите или нацртате.
  • Легенде и рецепти ће бити постављани на странице уз одговарајуће речи.

Припремите за штампу 2. део ове књиге.
  • Сакупите речи које не постоје у речнику и објасните их као што је учињено у овом речнику.
  • Направите фотографије које би уз поједине предмете из речника могле да иду као илустрација.
  • Ако уз поједине речи знате легеду, занимљиву причу или рецепт и савет, испричајте је.