У време Првог српског устанка

Владимир Јовановић: У време Првог српског устанка
Београд, Креативни центар, 2009.

Владимир Јовановић је историчар па је написао ову популарну књигу да би најмлађима приближио време Првог српског устанка. Књигу је илустровао Никола Витковић.

Устаници су и нама данас омогућили да живимо у слободи и својој земљи јер смо Првим српском устанком започели процес ослобођења од вишевековне турске власти и окупације. Осим илустрација, књига је опремљена записима у маргинама, односно у текст-оквирима на свакој страници у којима се налазе додатна појашњења и занимљивости. На крају књиге је индекс и хронолошка таблица.  Кад будеш одговарао на питања, користићеш их, па ћеш тако научити како да што лакше користиш историјске и научно-популарне књиге.

• Какве су прилике биле уочи Првог српског устанка? Шта је српски народ морао да трпи? Где и како су Срби живели, како се облачили, шта су радили и од чега живели, чиме се хранили?
  • Чиме су се устаници борили и како лечили болести и ране задобијене у бојевима?
  • Ко су претходници устаника, а ко кнезови у Србији под Турцима? Какви чинови постоје у устаничкој војсци?

• Зашто се почетак устанка - скупштина у Орашцу данас слави као Дан државности? Како то објашњаваш? Који је верски празник тог дана? Како објашњаваш да се се баш на тај дан устаници састали и договарали за устанак?
  • Зашто је вића устаничких вођа била неписмена? Пронађи примере да су били паметни иако нису били школовани? Како су своју неписменост надокнађивали кад је требало да шаљу дописе и међусобно комуницирају са удаљеним устаницима? Ко је најчувенији писар из Првог српског устанка, а ко први директор школе у Београду? Одакле су ти они познати и шта знаш о њима?
  • У Индексу на крају књиге пронађи имена чувених устаничких вођа. Поред њиховог имена су бројеви страница књиге на којима се они помињу. Прочитај на тим страницама текст о њима и окрактериши их - опиши њихове изглед и особине, понашање. Изабери једног од следећих:
    • Карађорђе
    • Хајдук Вељко Петровић
    • Јаков Ненадовић
    • Станоје Главаш
    • Васо Чарапић
  • Пронађи једну гусларску епску песму о неком боју из Првог српског устанка, прочитај је и изнеси укратко ток битке са посебним освртом на јунаштво српских устаника.